Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych Uczestników przed wyjazdem.

 

Co to jest program ramowy ?

Program ramowy obejmuje obiekty i miejsca, które są w programie, jednak pozwala on na zmianę kolejności ich zwiedzania. Taka opcja może wystąpić w przypadku opóźnień, które mogą wystąpić na naszej drodze czy zdarzenia losowe (siły wyższe) jak strajki, blokady itp. Nie trzymamy się sztywno programu wg kolejności jego ułożenia.

 

Czy Indie, Nepal, Chiny, Tajlandia są krajami bezpiecznymi dla turystów ?

Nasze programy obejmują popularne miejsca i trasy turystyczne, stąd nie ma bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia czy ciężkiego zranienia.

Nie mniej zawsze mogą się zdarzyć sytuacje awaryjne, nie do przewidzenia w momencie podróży jak np. strajki, które skutkują zamknięciem niektórych dróg, urzędów czy instytucji.

 

Słyszałem, że w Nepalu są częste przerwy w dostępie do prądu, czy to prawda ?

Tak, to prawda. Niestety Nepal posiada bardzo słabo rozwiniętą sieć elektryczną. Funkcjonujące elektrownie nie są w stanie wyprodukować i dostarczyć prądu dla tylu odbiorców w związku z czym często prąd dostępny jest w określonych godzinach w poszczególnych dzielnicach. Nie mniej zdecydowana większość hoteli i restauracji posiada własne agregaty prądotwórcze, stąd problem ten nie jest bardzo uciążliwy dla turystów. Z brakiem prądu należy się liczyć na większości trekkingów.

Gniazdka są przeważnie typu europejskiego. Prąd 220V / 50 MHZ.

 

Jak wygląda możliwość wymiany walut i dostęp do bankomatów. Czy można płacić kartą kredytową ?

Rozsądnie jest wymienić sobie już na lotnisku 50,100 USD/EUR, gdzie jest kilka punktów wymiany walut. Natomiast im dalej od lotniska tym trudniej z kantorami. Kantory zlokalizowane są tylko w miejscach turystycznych. W bankach są najlepsze kursy, ale biurokracja potrafi wydłużyć proces wymiany nawet do 1-2 godzin. Przeważnie nawet za podstawowe zakupy na ulicy można zapłacić popularną obcą walutą (usd lub euro, ale nie liczmy, że sprzedawca wyda nam w tej samej walucie). W sklepach dla turystów nie ma problemów z płatnością kartą kredytową. Liczba bankomatów jest ograniczona (szczególnie Indie i Nepal) i prosimy pamiętać o przelicznikach bankowych kursów.

 

Czy są problemy z dostępem do telefonu albo internetu ?

Nie, nie ma takiego problemu. Zadzwonić można z recepcji hotelowej lub z jednej z wielu lokalnych budek telefonicznych. Bardzo często takie połączenia są o wiele tańsze (średnio ok. 1USD/min) niż rozmowa przez własną komórkę. W dzielnicach turystycznych jest bardzo łatwy dostęp do usług internetowych, nie mniej przesył danych bywa bardzo różny.

 

Czy trekking w Himalajach jest dla każdego ?

Słysząc Himalaje wiele osób ma na myśli trudne, pokryte wiecznym śniegiem i lodem nie do zdobycia masywy górskie. Jednak zdecydowana większość tras trekkingowych jest z odległa od tych wyobrażeń. Region Annapurny, Lantagu i Mt Everestu posiada dobrze rozwiniętą sieć noclegową (tzw. tea-house) oraz żywieniową. Wioski zlokalizowane są najczęściej w odstępach 2-3 godzin marszu i oferują zaopatrzenie w najbardziej potrzebne artykuły. Mniej więcej do wysokości 3000 mnpm, osoba zdrowa posiadająca podstawową kondycję nie powinna mieć większych problemów.

 

Co będzie, gdy zachoruję na trekkingu ?

Najlepsze wyjście z sytuacji to wyzdrowieć w krótkim czasie, jeżeli nie będzie to nic niebezpiecznego dla zdrowia. Jeżeli stan fizyczny nadal nie pozwala na kontynuowanie trekkingu trzeba będzie zejść do najbliższego miejsca, skąd będzie możliwy transport do najbliższej placówki medycznej. Ostatecznością jest wezwanie służb medycznych z helikopterem włącznie.

Szpitale dla turystów zlokalizowane są w Pokharze i w Kathmandu.

 

Czy uczestnictwo w trekkingu niesie ze sobą ryzyko zachorowań ?

Jest to mało prawdopodobne. Przede wszystkim należy postępować rozsądnie i słuchać zaleceń pilota i przewodnika. Najczęściej uczestnicy chorują na biegunkę, która jest spowodowana zmianą nawyków żywieniowych lub spożywaniem niepewnych artykułów. Należy pamiętać, aby pic dużo wody koniecznie fabrycznie zakręconej lub filtrowanej (w rejonie Annapurny pow. 3000 mnpm występuje strefa wolna od napojów butelkowanych i dostępna jest tylko woda filtrowana). Powinno się unikać jedzenia owoców, które nie są obrane z naturalnej skórki (ryzykowne będą winogrona, niedobrane jabłka itp., bezpieczne na pewno banany, ananas itp.).

Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny (częste mycie rąk), a nie stanie się nic złego.

Trasy trekkingowe, jak i cały Nepal, wolne są od malarii.

 

Co to jest choroba wysokogórska ?

Dla naszych trekkingów poniżej 4000m, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. Ryzyko rośnie przy wyższych wysokościach, przemęczeniu oraz przy nieracjonalnym zwiększaniu wysokości podczas trekkingu. Przy spokojnym, zaplanowanym i systematycznym pokonywaniu wysokości organizm aklimatyzuje się z czasem i do wspomnianych 4000m powinien się przyzwyczaić. Pierwszym miejscem aklimatyzacyjnym jest sama kotlina Kathmandu, która leży na wys. 1500 mnpm.

Podczas trekkingu należy wspinać się powoli, aby nasz organizm zaadoptował się do mniejszej ilości tlenu.( Jeżeli zaczyna go brakować, należy odpocząć). Nie nalezy pić alkoholu, który powoduje odwodnienie w zamian zaleca się pić dużo wody (min. 1.5 litra dziennie). Powinno się robić częste przerwy na przekąski bogate w węglowodany i nie należy głodować na trasie. Głębokie oddychanie wzbogaci Twój organizm w tlen.

 

Co będziemy jedli podczas trekkingu ?

W każdym z tea-house jest możliwość zamówienia dania z kilku opcji do wyboru. Od tradycyjnego dalbhat, przez omlety, makaron z warzywami czy jajkiem , po pierogi momo czy nawet pizzę. Przy większej zorganizowanej grupie trekkingowej istnieje możliwość wynajęcia indywidualnego przewodnika – kucharza.

 

Czy mogę dowolnie modyfikować trasę  trekkingu ?

Wszystkie trasy posiadają wiele odgałęzień. W zależności od czasu i realnych możliwości na trasie istnieje taka możliwość. Prosimy o kontakt w/s szczegółów w konkretnych trekkingach.

 

Czy będę musiał nosić swój plecak ?

Wszystko zależy od wybranej opcji. Każdorazowo Twój plecak nie powinien przekraczać 15-20kg. Na wszystkich trasach proponujemy wynajęcie tragarza, który za niewielką opłatą będzie niósł Twój bagaż, a Ty tylko swój podręczny i aparat. W przypadku tras pętlowych można część bagażu zostawić po drodze na przechowanie.

 

Kim są Maoiści ?

Maoiści są nepalska formą partyzantki, która wywalczyła zniesienie monarchii królewskiej w Nepalu w imię komunistycznych haseł i poglądów i na krótko dostali władzę w rządzie. Jednak preferują pozaparlamentarny sposób zbierania funduszy na swoją działalność i wtedy najczęściej wychodzą na trasy trekkingowe w poszukiwaniu turystów, od których pobierają opłatę najczęściej 10-20USD/os. Otrzymuje się specjalne potwierdzenia uiszczenia opłaty, ważne jest kilka dni w konkretnym regionie, które zwalania z kolejnych opłat w przypadku spotkania następnej grupy Maoistów. Spotkanie z Maoistami jest całkowicie bezpieczne. Od kilkunastu miesięcy nie zanotowano żadnej konfrontacji.

 

Lukla – Ile dodatkowych dni należy zabezpieczyć w razie odwołania lotu?

Połączenia z lotnisk takich jak Lukla, Jomsom, Simikot, Taplejung i Dolpo, mogą być anulowane z powodów atmosferycznych, dlatego należy zachować co najmniej dwa zapasowe dni przed wyjazdem do domu. W listopadzie 2011 roku w samej Lukli na ponad 8 dni utknęło około 3500 turystów.

 

Jakie są wymagane zezwolenia na trekking?

Rząd Nepalski nie wymaga specjalnych zezwoleń trekkingowych, za wyjątkiem kilku regionów zamkniętych dla turystów. Twoim kosztem jest jedynie bilet wstępu do Parku Narodowego, który możemy wykupić z wyprzedzeniem oraz karta trekkingowca (TIMs).

 

Czy podczas trekkingu jestem ubezpieczony? 

Oczywiście, ubezpieczenie wspomniane w warunkach uczestnictwa w przypadku trekkingów obejmuje obowiązkową zwyżkę (Axa)

Dodatkowo nasz nepalski kontrahent ubezpiecza również swoich pracowników (kierowcy, przewodnik, kucharz, tragarze).

Należy mieć świadomość, że środki ratownicze w Nepalu stoją na niskim poziomie i są ograniczone. Helikoptery mogą dotrzeć do rannego tylko przy dobrej – bezchmurnej pogodzie i tylko do wysokości 5500m.

 

Jaki jest z wodą pitną podczas trekkingu?

Należy zabrać ze sobą jedną większą butelkę (1-1,5 litra) wody mineralnej. Wodę można bez problemów kupić w rejonie Annapurny, Everestu i Langtang. Samodzielnie można ja oczyszczać dodatkowo jodem, nie mniej dotyczy to tylko wyższych trekkingów (wspomniana strefa bez wody butelkowanej).

 

Czy mogę uprawiać trekking w miesiącach czerwcu i lipcu?

Ze względu na pogodę odradzamy trekkingi w tych miesiącach. W Himalajach monsun występuje pomiędzy czerwcem a sierpniem. Najlepsze miesiące do trekkingu to koniec lutego, marzec i początek kwietnia, oraz październik, listopad i początek grudnia.

 

Jeżeli masz inne pytania skontaktuj się z nami.